XXIV Beskidzki Festiwal Nauki i Sztuki

Deklaracja dostępności

Zgodnie z art. 6 ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze  szczególnymi potrzebami (Dz. U. z 2020 r. poz. 1062, z późn. zm.) informujemy, że będzie zapewniona dostępność udziału w wydarzeniu dla osób ze szczególnymi potrzebami w zakresie dostępności architektonicznej i informacyjno-komunikacyjnej.

Wydarzenia festiwalowe zaplanowane są na terenie kampusu Akademii Techniczno-Humanistycznej oraz  w plenerze (Park Słowackiego w Bielsku-Białej, Park zamkowy w Żywcu) w centrum miasta w formie pikniku naukowego.

Na terenie festiwalu został utworzony punkt info, w którym można uzyskać informacje dotyczące  przestrzeni i wydarzeń festiwalowych i udogodnień dla osób ze szczególnymi potrzebami.

Każdy uczestnik wydarzenia może zgłosić swoje szczególne potrzeby organizatorom poprzez wysłanie e-maila lub telefonicznie przed wydarzeniem lub w trakcie wydarzenia w punkcie informacyjnym. Na prośbę  osoby zgłaszającej może zostać przydzielony asystent, który ułatwi poruszanie się na terenie festiwalu.

 

Dostępność cyfrowa:

Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej jako główny organizator BFNiS zobowiązuję się zapewnić dostępność strony internetowej Festiwalu zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Deklaracja sporządzona będzie na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny. Strona internetowa www.festiwal.ath.bielsko.pl jest w bardzo dużym stopniu zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych - niektóre multimedia umieszczane na stronie będą emitowane na żywo i dlatego nie będą posiadać tłumaczenia na język polski oraz napisów dla osób głuchych.

Portal festiwalowy uczelniany został przygotowany w oparciu o otwarte standardy W3C, zgodnie z najnowszymi trendami i możliwościami jakie daje język HTML 5 oraz zastosowanie CSS 3.

Uwzględniono poniższe elementy wytycznych WCAG 2.1:

  • odpowiednią jakość czcionki,
  • kontrast pomiędzy elementami i tłem,
  • opisy elementów graficznych, audio i video,
  • opisy pól formularz i wyszukiwarek,
  • poprawność kodu źródłowego.

Dla wersji kontrastowej, zgodnie z wytycznymi WCAG, minimalny kontrast pomiędzy kolorem tekstu a tłem wynosi przynajmniej 7:1 (stosunek składowych luminacji dwóch kolorów, wyliczany na podstawie składowych RGB).

Ponadto spełniono:

  • wymogi dla poprawnego działania strony niezależnie od rozdzielczości oraz orientacji ekranu,
  • nowe wymogi dla kontrastu dla elementów nietekstowych (np. obrazki), obrazy istotne z punktu widzenia treści muszą mieć kontrast co najmniej 3:1,
  • określenie odstępów w treści, zaadaptowania nowej wysokości linii, odstępów akapitów, itp.
  • informowania o czasie i występowania sesji – istotne w przypadku logowania, logowaniem,
  • obowiązek zdefiniowania kodu błędów dla wszelkich niepożądanych akcji na stronie.

 

Dostępność architektoniczna:

Działania objęte projektem będą odbywać się w miejscach wolnych od barier architektonicznych. Na terenie Akademii Techniczno-Humanistycznej znajdują się oznakowane miejsca parkingowe, jak również infrastruktura dla wózków inwalidzkich: windy (za wyjątkiem budynku „B”), progi, podjazdy, toalety dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. 

W przestrzeni plenerowej (zarówno w campusie ATH jak i w Parku) teren festiwalu pozbawiony jest barier architektonicznych - większość tras wyznaczona jest drogami asfaltowymi lub wyłożonymi kostką chodnikową.  W niektórych miejscach możliwe są utrudnienia takie jak nierówności w płytach chodnikowych, ścieżki gruntowe, wyższe krawężniki.

Na terenie festiwalu znajdują się toalety, które posiadają udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami oraz dostosowania dla rodziców z dziećmi – miejsca do przewijania i karmienia. Punkt informacyjny wyposażony będzie w pętlę indukcyjną dla osób z niedosłuchem.  Będzie możliwe skalibrowanie aparatów słuchowych do pętli indukcyjnej również podczas wykładu na scenie głównej.

Na BFNiS będzie dostępny tłumacz języka migowego. Wykłady na scenie głównej będą tłumaczone na język migowy przez cały czas trwania festiwalu. Będzie możliwość skorzystania z usług tłumacza migowego również podczas Pikniku Naukowego w Żywcu (oprowadzanie po stoiskach) a wolontariusze zostaną przeszkoleni z zakresu wspierania udziału osób ze szczególnymi potrzebami.

Dojazd w pobliże festiwau jest łatwy dzięki komunikacji publicznej. Do kampusu kursuje autobus specjalnej linii Błonia ATH, który zatrzymuje się przed uczelnią. Na teren wydarzenia możliwe będzie wejście z psem asystującym, za okazaniem dokumentów potwierdzających kwalifikacje psa.

 

©2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. 

 

Festiwal realizowany przez Akademię Techniczno-Humanistyczną w Bielsku-Białej
DO FINANSOWANO ZE ŚRODKÓW W BUDŻETU PAŃSTWA
program „Społeczna odpowiedzialność nauki” Popularyzacja Nauki i Promocja Sportu „XXIII Beskidzki Festiwal Nauki i Sztuki”

DOFINANSOWANIE
150 400 zł

mein_son_logo_on_white-1024x576-1.webp 

CAŁKOWITA WARTOŚĆ
167 200 zł