XXIV Beskidzki Festiwal Nauki i Sztuki

Aktualności

Animatorzy z Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy

Data: 03.05.2023 Kategoria: Informacje

Gościem Specjalnym żywieckiego Festiwalu będą Animatorzy z Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, który swoją siedzibę ma w Toruniu - mieście Mikołaja Kopernika. Na XXIII Beskidzkim Festiwalu Nauki i Sztuki zaprezentują 3 stoiska:

  1. Średniowieczni budowniczowie
    W dawnych wiekach Toruń słynął jako piękne, czerwone miasto. Ten charakterystyczny kolor pochodził od cegieł i dachówek z palonej gliny. Na stanowisku uczestnicy poznają sekrety dawnych budowniczych. Dowiedzą się czym jest wątek ceglany i do czego służy dziś historykom. Postarają się rozpoznać w jakim wątku został postawiony Dom Mikołaja Kopernika i inne znane toruńskie budowle znane słynnemu astronomowi. Odwiedzający stanowisko wcielą się ponadto w budowniczych sprzed wieków i spróbują zbudować fragment muru ceglanego z miniaturowych cegieł (historia, architektura)

  2. W średniowiecznej aptece
    Do obowiązków  medyka w czasach Kopernika należało nie tylko wypisanie recepty, ale również własnoręczne przygotowanie czasami dosyć wymyślnej receptury i podaniu leku choremu. Na stanowisku  będzie można zobaczyć (gołym okiem i pod lupą) i powąchać składniki dawnych leków i dowiedzieć się jak dany składnik wpływał na zdrowie. Samodzielnie sporządzimy wymyślne receptury wypisując ich składniki na stylizowanych kartach recept ozdobionych symbolem ówczesnej medycyny czyli konwalią (historia, medycyna)

  3. Stwórz swój własny Układ Słoneczny
    Mikołaj Kopernik jest twórcą teorii o układzie heliocentrycznym oraz autorem epokowego dzieła „O obrotach sfer niebieskich”. Chociaż nie znał wszystkich planet naszej galaktyki, to jednak dał nam pojęcie o tym, jak wszechświat funkcjonuje. Na stanowisku odwiedzający będą mogli stworzyć mapę Układu Słonecznego za pomocą niecodziennych technik plastycznych, polegających na wykorzystaniu przedmiotów, które z łatwością znajdziemy w naszym domu (astronomia, DIY).

Młyn Wiedzy jest laureatem konkursu “Popularyzator Nauki”, organizowanym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz serwis “Nauka w Polsce”.

 

©2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. 

 

Festiwal realizowany przez Akademię Techniczno-Humanistyczną w Bielsku-Białej
DO FINANSOWANO ZE ŚRODKÓW W BUDŻETU PAŃSTWA
program „Społeczna odpowiedzialność nauki” Popularyzacja Nauki i Promocja Sportu „XXIII Beskidzki Festiwal Nauki i Sztuki”

DOFINANSOWANIE
150 400 zł

mein_son_logo_on_white-1024x576-1.webp 

CAŁKOWITA WARTOŚĆ
167 200 zł