Gościem Specjalnym żywieckiego Festiwalu będą Animatorzy z Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, który swoją siedzibę ma w Toruniu - mieście Mikołaja Kopernika. Na XXIII Beskidzkim Festiwalu Nauki i Sztuki zaprezentują 3 stoiska:
- Średniowieczni budowniczowie
W dawnych wiekach Toruń słynął jako piękne, czerwone miasto. Ten charakterystyczny kolor pochodził od cegieł i dachówek z palonej gliny. Na stanowisku uczestnicy poznają sekrety dawnych budowniczych. Dowiedzą się czym jest wątek ceglany i do czego służy dziś historykom. Postarają się rozpoznać w jakim wątku został postawiony Dom Mikołaja Kopernika i inne znane toruńskie budowle znane słynnemu astronomowi. Odwiedzający stanowisko wcielą się ponadto w budowniczych sprzed wieków i spróbują zbudować fragment muru ceglanego z miniaturowych cegieł (historia, architektura)
- W średniowiecznej aptece
Do obowiązków medyka w czasach Kopernika należało nie tylko wypisanie recepty, ale również własnoręczne przygotowanie czasami dosyć wymyślnej receptury i podaniu leku choremu. Na stanowisku będzie można zobaczyć (gołym okiem i pod lupą) i powąchać składniki dawnych leków i dowiedzieć się jak dany składnik wpływał na zdrowie. Samodzielnie sporządzimy wymyślne receptury wypisując ich składniki na stylizowanych kartach recept ozdobionych symbolem ówczesnej medycyny czyli konwalią (historia, medycyna)
- Stwórz swój własny Układ Słoneczny
Mikołaj Kopernik jest twórcą teorii o układzie heliocentrycznym oraz autorem epokowego dzieła „O obrotach sfer niebieskich”. Chociaż nie znał wszystkich planet naszej galaktyki, to jednak dał nam pojęcie o tym, jak wszechświat funkcjonuje. Na stanowisku odwiedzający będą mogli stworzyć mapę Układu Słonecznego za pomocą niecodziennych technik plastycznych, polegających na wykorzystaniu przedmiotów, które z łatwością znajdziemy w naszym domu (astronomia, DIY).
Młyn Wiedzy jest laureatem konkursu “Popularyzator Nauki”, organizowanym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz serwis “Nauka w Polsce”.